14 Temmuz 2010 Çarşamba

YOĞURT


sevmem, ağzıma sürmem diyen yoktur herhalde..özellikle yemeklerin yanında serinletici özelliğiyle hemen hemen her sofrada yerini alır. peki yoğurt hakkında neler biliyoruz..
beslenme
yoğurt beslenme ve içerik açısından sütten daha faydalıdır. çünkü kurumadde oranı daha yüksek, daha yoğun. içindeki B1, B2 vitaminleri, mineraller ve yağ bakımından daha zengindir..içindeki faydalı bakteriler yoğurttaki protein, şeker ve mineralleri metabolizmamızın daha rahat ayrıştırabileceği formlara dönüştürür.buda sindirim kolaylığı sağlar..laktoz intolerans( süt şekeri olan laktozu tolere edememe ve süt içince şişkinlik ve gaz sorunu yaşama) hastaları için güzel bir alternatiftir. rahatlatıcı etkisi yüksektir. bu yüzden iyi uyku getirir.


sağlık
 kolestrol düşürücü özelliği vardır..tansiyon hastalarına tavsiye edilir, hamileler, emzirenler, büyüme ve gelişme çağındakiler için vazgeçilmez bir alternatiftir. içeriğindeki milyarlarca faydalı bakteri sayesinde bağırsak floramızı düzenler..yoğurttaki maya ( laktik fermentler) uzun süreli antibiyotik tedavisi sonucu bozulmuş bağırsak florasını düzenlemede etkilidir.( bağırsak floramız aslında bizim vucudumuzca istenip kabul edilen ve bizi diğer zararlı mikropların etkisinden koruyan yararlı bakterilerdir). yapılan deneyler yoğurdun içerisindeki laktobasillerin kalın bağırsak( kolon kanseri) kanserini önlediği ve bağışıklığı kuvvetlendirdiği ihtimallerini arttırmaktadır. yoğurdun kanımızdaki akyuvarların interferon üretiminin bikaç kat arttırdığı gözlemlenmiştir. (interferon, vucudumuzda çok küçük miktarda bulunup kandaki bakteri, virüs ve parazitlere karşı koruyan bir protein çeşididir.) nefes kokusunu giderdiği, diş taşı ve diş eti iltihaplarını önlediği Japonya' da yapılan bilimsel testler sonucu anlaşılmıştır. 6 hafta boyunca günde bir porsiyon yoğurt yiyenlerin %80 inde nefes kokusuna yol açan hidrojen sülfit oranının düştüğü görülmüştür.
güzellik
bağırsaklarımızın düzenli çalışması güzellik ve cilt sağlığımız ile de ilişkilidir. düzenli kullanımında cilde farkedilir bir parlaklık kazandırdığı bilinmektedir. ayrıca formda kalmamızda da etkilidir. bir kase yoğurtta yaklaşık 57 kalori vardır. kaymağı alınırsa bu oran biraz daha aşağıya düşebilir. yüz ve boyna sürüldüğünde  cildin canlanmasını sağlar. tırnakların sertleşmesinde de önemli rol oynar.
bu ve daha belkide gün yüzüne çıkmamış birçok faydasından dolayıdır ki sağlıklı beslenme deyince ilk akla gelenlerdendir...

3 yorum:

Swotpisces dedi ki...

İade_i ziyarete geldim, bloğunuzda başarılar... :)

YEMEK VAKTİ AYLİN dedi ki...

merhaba,biliyormusunuz bende yoğurdu çok severim ama şirkette sevmeyen o kadar çok kişi varki şaşıp kalıyorum ...)

mintininmutfağı dedi ki...

yoğurdu sevmeyen insanlara gerçekten şaşanlardanım.yoğurtsuz bir gün düşünemiyorum.verdiğin güzel bilgilerden dolayı teşekkür ediyorum arkadaşım...hayırlı kandiller diliyorum...